Ali lahko Umetna inteligenca nadomesti grafičnega oblikovalca?

Hja, to se sprašuje marsikateri grafični oblikovalec. V svetu, kjer umetna inteligenca (UI) nenehno napreduje in spreminja način, kako opravljamo naloge, se vedno pogosteje postavlja vprašanje, ali lahko UI nadomesti človeški talent in ustvarjalnost grafičnih oblikovalcev. Razprava o tem vprašanju vključuje različne vidike, od avtomatizacije rutinskih nalog do sposobnosti ustvarjalnosti in interpretacije, ki jo prinaša človeški um. V nadaljevanju bomo spoznali, da morda ni vse tako kot se vidi na prvi pogled.

1. Avtomatizacija rutinskih nalog:

Umetna inteligenca se že uspešno uporablja za avtomatizacijo rutinskih nalog v grafičnem oblikovanju. Na primer, UI lahko samodejno prilagodi velikost slik, optimizira barvne sheme in celo generira osnovne oblikovalske elemente. To pripomore k povečanju učinkovitosti in zmanjšanju časa, ki ga oblikovalec porabi za opravljanje teh nalog.

2. Generiranje osnovnih oblik:

Napredne tehnologije UI, kot so generativni modeli, omogočajo ustvarjanje osnovnih oblik, logotipov ali celo celotnih spletnih strani. To lahko olajša začetno fazo oblikovalskega procesa, vendar pa je ključno, da ima človek nadzor nad končnim rezultatom in da se ohranja originalnost. V nasprotnem se lahko dokaj hitro zgodi, da rešitve postanejo preveč enake, generične in …umetne. Pri spletnih straneh je težava predvsem v kompleksnosti končnega izdelka, ki ga težko opišemo s pisnimi navodili (grafika, struktura, uporabniška prijaznost, logika…). Vnaprej je včasih težko načrtovati vse te vidike, ki se pokažejo šele ob testiranju.

3. Ustvarjalnost in interpretacija:

Eden od največjih izzivov, s katerim se srečuje UI, je sposobnost izražanja čustev in ustvarjalne interpretacije. Grafično oblikovanje pogosto zahteva edinstven pristop in čustveno povezavo z občinstvom. To pa je trenutno področje, kjer človeški oblikovalci še vedno izstopajo. Človek je sposoben brati med vrsticami, vključiti osebne izkušnje in ustvariti dizajne, ki odražajo kulturo, trende in čustva. Kompleksnejše rešitve pa zahtevajo obenem tudi kompleksnejša navodila, ki jih je včasih nemogoče izraziti z besedami, kar pa je trenutno edino, kar UI “razume”. V sama navodila, ki jih potrebuje UI je zelo težko vstaviti subtilna in detajlirana navodila.

4. Sodelovanje med umetno inteligenco in oblikovalcem:

Prihodnost grafičnega oblikovanja se lahko oblikuje s sodelovanjem med UI in oblikovalcem. Namesto nadomestitve, UI lahko služi kot orodje za povečanje produktivnosti in izboljšanje kreativnih procesov. Oblikovalci se lahko osredotočijo na bolj kompleksne in ustvarjalne vidike, medtem ko UI prevzame nekatere tehnične naloge. To je tudi vsaj v veliki meri namen in bližnja prihodnost. UI lahko generira naključne oblike ali vzorce, kar počne izredno uspešno, oblikovalec pa na koncu izbere najbolj primerne, grobo izdelane predloge, ki sledijo njegovi ideji in jo po možnosti dodela do konca.

Zaključek:

Čeprav UI že zdaj igra pomembno vlogo pri avtomatizaciji določenih nalog v grafičnem oblikovanju, je malo verjetno, da bo v celoti nadomestil človeško ustvarjalnost in interpretacijo. Pričakujemo lahko, da bo sodelovanje med oblikovalci in UI prineslo nove pristope in priložnosti, vendar pa je ključnega pomena ohranjanje človeškega dotika in edinstvenosti v svetu grafičnega oblikovanja. Zato se oblikovalci ne bi smeli bati UI kot konkurence ali celo grožnjo njihovemu obstoju. Potrebno jo je jemati kot orodje, ki bo olajšalo njihovo delo. Spomnite se samo prihoda računalniške tehnologije v grafično industrijo in tisk. Bi še kdo rad vstavljal svinčene črke v formo in porabil za postavitev ene same strani dobro dopoldne? Tehnologije nam v zadnjih desetletij tudi na grafičnem in oblikovalskem področju odpirajo nove možnosti, skrajšujej ion cenijo rutinska dela Vsekakor morajo oblikovalci imeti v mislih, da je človeška ustvarjalnost in idejna zasnova tista, ki ima veliko dodano vrednost in je zaenkrat nenadomestljiva. Sama izvedba detajlov in rutinskega dela pa bo prepuščena dobrim navodilom in “pameti” UI.

 

Tomaž Berčič

Prijava na ART blog

S klikom na gumb “pošlji” se strinjate s hrambo svojih podatkov v naši podatkovni bazi in komuniciranje prek navedenega kontakta.
Več o tem si lahko preberete v politiki o zasebnosti.